بهینه سازی مصرف انرژی با استفاده از باغ بام ها و جداره های سبز

ساختمان سبز سازه اي با کارایی دلخواه است که تمام یا بخش زیادي از چرخه تولید و مصرف انرژي در داخل آن صورت می پذیرد و طی آن ، منابع طبیعی قبل ، بعد و در پروسه تولید و ساخت ، کمترین آسیب را می بیند و همچنین این نوع سازه ها از مصالح مفید بوده و قابلیت بازگشت به چرخه طبیعت را دارند و در آن از انرژي هاي پاك استفاده می شود . این ساختمان ها تحت عنوان ساختمان هاي سازگار با محیط زیست نیز معروف هستند در طول سال هاي اخیر با پیشرفت فوق العاده اي در طراحی و تکنولوژي نوین مواجه شده اند که این امر کاهش آلودگی هاي زیست محیطی و ایجاد محیط سالم تر را در پی دارد.

بام سبز (روف گاردن)

باغ بام که بام گیاهی و بام زیستی نیز نامیده می شود ، یک سیستم سبک وزن مهندسی ساز است که رشد گیاه را در بام میسر ساخته و در عین حال از بام محافظت می کند . این بام در حقیقت یک سطح زنده از گیاهان رویشی درلایه خاك در بالاي بام است . یک لایه خاك کم عمق یا ضخیم همراه با پوشش لایه زیرتر خاك ، در پوسته بام پخش شده اند . گاه این پوشش همراه با لایه محافظ ریشه اي و اغلب با یک لایه زهکشی در زیر آن همراه است و گونه هاي گیاهان مقاوم در برابر خشکی در آن رشد می کنند . استفاده از پوشش گیاهی روي بام ، یک اختراع جدید نیست . بام هاي چمنی ، یک تکنیک ساختمان سازي متعارف و سنتی در بسیاري از نقاط جهان است . تفاوت بین یک بام سبز جدید و یک بام سبز سنتی، مربوط به تفاوت اهداف و مواد بکار رفته در این نوع بام می شود. هدف اصلی در گذشته استفاده از چمن به منظور عایق‌بندی و حذف لایه آب بندی بوده است اما امروزه باغبام با هدف سلامتی زیست محیطی، اقتصادی و در رابطه با بهبود مدیریت اصلاح فاضلاب سطحی در شهر و توجه به مسائل زیبایی شناسی است.

مزایای بام سبز

کاهش آلودگی صوتی، کاهش دی اکسید کربن، کاهش دما، کاهش آلودگی هوا، حفظ رطوبت

ساختار بام سبز

بام سبز از چندین لایه تشکیل شده است که این لایه ها ترکیبی از مواد سنتی و پوشش سبز می باشند و به گونه‌ای طراحی شده که ریشه درختان و آب لطمه ای به سازه وارد نکند: ساختار این بام از پایین به بالا به شرح ذیل می‌باشد:

1.پایین ترین لایه، سقف ساختمان یا به عبارتی پشت بام 2. صفحات آب‌بند سازه 3. عایق حرارتی بام 4. لایه زهکشی، که مهمترین لایه است (این لایه از نفوذ آب به سازه جلوگیری می کند) 5. خاک و بستر فضای سبز 6. بالاترین لایه، پوشش گیاهی

دیوار سبز

دیوارهای سبز دامنه وسیعی از فواید زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی را در بر می‌گیرند. پوشاندن نمای ساختمان با پوشش گیاهی از نظر ابعاد زیست محیطی در کاهش آلودگی هوا و آلاینده‌ها، کاهش گازهای گلخانه‌ای، کاهش دمای محیط پیرامون و تعدیل پدیده‌های گرمای شهری، کاهش آلودگی صوتی، کاهش مصرف انرژی و در یک کلام بهبود کیفیت محیط زیست نقش تعیین کننده‌ای دارند

ویژگی‌های دیوار سبز

دیوارهاي سبز به عنوان حایل در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد وظایف حایل ها به شرح ذیل می باشد:

جداسازی فضای داخلی و خارجی، ممانعت از انتقال حرارت بین فضاها، ممانعت از انتقال صدا بین فضاها، مقاومت در برابر فشار، مقاومت در برابر کشش، قابلیت چسبندگی انواع مختلف اندودها، قابلیت نصب انواع پوشش‌ها مانند کاشی، سنگ، دیوار کوب و ... قابلیت نصب در و پنجره.

مزایای دیوار سبز

مزایای دیوار سبز فقط به زیبایی آن ختم نمی‌شود این دیوار همانند عایقی است که به تنظیم درجه حرارت داخلی ساختمان کمک می‌کند. مشاهده شده است که سطح خارجی دیواری که متصل به دیوار سبز است، 10 درجه خنک تر از یک دیوار در معرض هوای آزاد است با افزایش هزینه‌ها و کمبود انرژی این ویژگی دیوار سبز سبب کاهش مصرف انرژی در سرمایش یا گرمایش انرژی می‌شود. این سازه‌ها توانایی این را دارند که صورت حساب شما را تا 20% کاهش دهند. همچنین وجودشان باعث حفاظت از ساختمان در برابر نور خورشید، باران، برف و نوسانات حرارتی می‌گردد از دیگر مزایای دیوار سبز توانایی مجدد استفاده از آب است.

منبع: https://www.civilica.com/Paper-ARCHITECTUREUR01-ARCHITECTUREUR01_018=%D8%A8%D9%87%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%A8%D8%A7%D8%BA%D8%A8%D8%A7%D9%85-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%AC%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A8%D8%B2.html